Jak uczyć się angielskiego z filmów?

jak uczyć się angielskiego z filmówZastanawiasz się, czy można się uczyć angielskiego z seriali i filmów? Oczywiście, że tak i to całkiem efektywnie. Metod na naukę angielskiego z filmów i seriali jest kilka. Przy każdej nieodzowny okazuje się Netflix lub inny serwis umożliwiający oglądanie serialu w wybranym języku i z napisami. Załóżmy, że mamy dostęp akurat do serwisu Netflix i zależy nam na nauce tzw. British English. Od czego zacząć?

Po pierwsze: Wybierz interesujący Cię film lub serial, preferencyjnie produkcji brytyjskiej

Brytyjskiej odmiany języka angielskiego najlepiej uczyć się z produkcji brytyjskich. To pozwoli nam przyswoić charakterystyczne dla żywego języka słownictwo oraz akcenty. Analogicznie osoby planujące naukę tzw. American English powinny sięgnąć po program produkcji amerykańskiej. Wróćmy jednak do serialu brytyjskiego. Wspomniany serwis oferuje nam szereg programów dokumentalnych i naukowych, m.in. wyprodukowany przy współpracy z BBC serial Interior Design Masters. Serial przedstawia profesjonalnych dekoratorów wnętrz i amatorów, co daje nam wgląd w specyfikę posługiwania się językiem przez osoby z różnych sfer społecznych i o różnym wykształceniu.

Po drugie: Ucz się tak, jak lubisz

Sposobów na naukę języka angielskiego z filmów jest przynajmniej tyle, ilu uczniów. Jednym z ciekawych i bardzo efektywnych w przypadku średniozaawansowanych i zaawansowanych uczniów chcących szlifować swoje umiejętności językowej jest oglądanie serialu z dźwiękiem oryginalnym i napisami, również w języku angielskim. W ten sposób nie tylko słyszymy, ale również wzrokowo zapamiętujemy nowe słownictwo i całe wyrażenia. Seriale i filmy warto wykorzystać właśnie do nauki kontekstowej, a więc takiej, która zakłada uczenie się słów w konkretnych zwrotach. Jeśli nie potrafimy przetłumaczyć interesującej nas kolokacji, możemy przełączyć dźwięk lub napisy na język polski, w ten sposób szybko uzyskując tłumaczenie kontekstowe.

Po trzecie: Nie zniechęcaj się!

Na początku może być trudno, jednak im więcej odcinków swojego ulubionego serialu obejrzysz w języku angielskim, tym więcej będziesz zrozumiesz z każdego następnego, dlatego warto korzystać z interaktywnych materiałów w nauce języka!